Sulge otsing

Meklēšana

Ieteikumi elektroiekrāvēja baterijas uzturēšanai. 1. daļa.

Ieteikumi elektroiekrāvēja baterijas uzturēšanai. 1. daļa.

18. janvāris 2016

Iegādājoties elektroiekrāvēju un uzsākot tā izmantošanu, par pareizu svina-skābes akumulatoru baterijas (vilcējakumulatora) lietošanu iedomāsies retais. Valda uzskats, ka tai jau nekas nav jādara, līdzīgi kā baterijai mobīlajā telefonā – ieliec un aizmirsti. Tomēr šāda attieksme ātri vien atspēlēsies uzņēmuma budžetam, jo neatbilstoša baterijas lietošana un apkope var ļoti būtiski saīsināt baterijas mūžu. Zemāk apkopoti svarīgākie ieteikumi, kas jāievēro, lietojot svina-skābes vilcējakumulatorus.

Ieteikumi operatoram

1. Izvairieties no “gadījuma uzlādēm”

Citiem vārdiem sakot, nelādējiet bateriju laikā, kad tas ir šķietami parocīgi, piemēram, kad iekrāvēju neizmantojiet, pusdienu pārtraukuma laikā u.tml. Gadījuma uzlādes ir visizplatītākais iemesls baterijas pāragrai bojāejai. Vairumam elektroiekrāvēju bateriju mūža garums ir apmēram 1500 uzlādes- izlādes cikli vai normālos lietošanas apstākļos- aptuveni 5 gadi. Katra uzlāde ir viens cikls, kas nozīmē, jo vairāk būs gadījuma uzlādēšanas, jo īsāks būs baterijas mūžs. Piemēram, nepamatota baterijas lādēšana divas reizes dienā saīsinās baterijas mūžu uz pusi, tāpēc centieties maksimāli izvairīties no gadījuma uzlādēm un plānojiet savu darbu, pielāgojoties pilnīgam baterijas uzlādes laikam.

2. Izvairieties no uzlādēm tikai starp darba maiņām

Šis iet roku rokā ar gadījuma uzlādēm. Daudzos ražošanas uzņēmumos un loģistikas kompānijās notiek maiņu darbs. Elektroiekrāvējs ir nepieciešams abās maiņās, tāpēc pirmā maiņa pēc sava darba laika beigām mēdz pieslēgt elektroiekrāvēja bateriju lādēšanai, tad nāk otrā maiņa un pēc nepilnīgas uzlādes sāk lietot elektroiekrāvēju. Rezultātā viens uzlādes cikls no iekrāvēja mūža jau mazāk. Mūsu ieteikums ir iegādāties otru maiņas bateriju vai iekrāvēju, kas ilgtermiņā noteikti atmaksāsies, ja katru reizi tiks nodrošināta pilnīga baterijas uzlāde.

3. Atstājiet baterijā vairāk enerģijas

Pētījumi rāda, ka baterijas kalpošanas laiks ir lielāks, ja to neizlādē pavisam, bet atlikumu notur diapazonā 40-50%. Darba gaitā, baterijai izlādējoties, spriegums samazinās. Jaudas formula ir [Jauda=Spriegums x Strāva]. No tās secinām, ka vienāda jaudas patēriņa gadījumā, samazinoties spriegumam, ir jāpalielinās strāvai. Lielāka strāva nozīmē lielāku slodzi uz elektriskās ķēdes komponentiem, kas izraisa palielinātu to nodilumu un saīsina kalpošanas laiku. Turklāt palielināta strāva elektrosistēmā var būt cēlonis vadības bloku un citu komponentu bojājumiem.

4. Nepārtrauciet uzlādes ciklu

Ļaujiet baterijai veikt pilnu uzlādi un nepārtrauciet to, ja vien nav ārkārtīgi svarīgs iemesls.

5. Nepieļaujiet ilglaicīgu izlādētas baterijas nelietošanu

Un jau atkal, baterijas mūžs un tās efektivitāte tiks samazināta, ja neuzlādēta baterija ilgstoši stāvēs nelietota un attiecīgi arī nelādēta. Rezultātā notiks baterijas svina plākšņu sulfatācija, baterija zaudēs savas tehniskās īpašības – ietilpību (Ah).

Nākamreiz – par svarīgām baterijas apkalpošanas procedūrām.

Ja radušies jautājumi, rakstiet uz e-pastu serviss@laadur.lv vai zvaniet +371 29328000
Autors: Artūrs Sīpols, Laadur Baltic servisa vadītājs

Atpakaļ pie saraksta