Sulge otsing

Meklēšana

Pretsvara iekrāvēju terminoloģija, 4. daļa. Iekrāvēju veidi un riepas.

Pretsvara iekrāvēju terminoloģija, 4. daļa. Iekrāvēju veidi un riepas.

12. oktobris 2017

Šī ir pēdējā daļa četru rakstu sērijā par pretsvara iekrāvēju terminoloģiju. Tajā apskatīsim, kādi ir iekrāvēju veidi un iekrāvēju riepas.

IEKRĀVĒJU VEIDI

Iekrāvējus mēdz dēvēt arī par pacēlājiem, jo savā būtībā tā ir tehnika, kas spēj pacelt kravu, izmantojot cēlējdakšas. Iekrāvējus lieto daudz dažādās vietās, tai skaitā, noliktavās, ražotnēs, lauku saimniecībās, loģistikas centros un citur. Tāpat kā iekrāvēju nosaukumu, arī to veidu ir daudz. Šajā rakstā mēs lietosim iekrāvēju nosaukumus, kuri raksturo katra iekrāvēja īpašības.

Forklift

1. Palešu iekrāvēji & palešu pārvietotāji (II klase): tos parasti izmanto, lai transportētu paletes un kastes ar nelielu kravu grīdas līmenī.

2. Elektriskais noliktavas aprīkojums (II un III klase): šaurās vietās izmantojami iekrāvēji ar labu manevrētspēju, kuri var pacelt nelielas un vidēji smagas kravas un ir vadāmi stāvus vai sēdus stāvoklī.

3. Elektriskie pretsvara iekrāvēji (I klase): vidēju un smagu kravu celšanai paredzēti iekrāvēji, kuru enerģijas avots ir akumulatoru baterijas. Tie ir labāk piemēroti lietošanai iekštelpās, jo nepiesārņo gaisu, un tiem ir arī zemākas ekspluatācijas izmaksas.

4. Iekrāvēji ar iekšdedzes dzinēju (IV & V klase): visbiežāk izmantotais iekrāvēja veids darbam ārpus telpām. Šiem iekrāvējiem parasti ir laba celtspējas un cenas attiecība, tie strādā visos laikapstākļos un to darbināšanai izmanto sašķidrināto gāzi (angļu val. liquefied petroleum gas jeb LPG) vai dīzeļdegvielu.

5. Lielā iekraušanas tehnika: spēj pacelt ļoti smagas kravas līdz pat 48 tonnām, piemēram, konteinerus.

IEKRĀVĒJU RIEPAS

Riepas ir ļoti svarīga iekrāvēju sastāvdaļa, jo tās palīdz nodrošināt iekrāvēju manevrētspēju un stabilitāti. Neatbilstoša riepu lietošana vai nepietiekoša apkope rezultātā uzņēmumam var izmaksāt dārgi. Riepu izvēle ir atkarīga no vides, kurā iekrāvējs tiks izmantots lielāko daļu laika. Riepas parasti iedala trīs atšķirīgās grupās:

Pneimatiskās jeb piepūšamās riepas: izmanto gadījumos, kad iekrāvējam jāpārvietojas vietās ar sliktu ceļa segumu vai vispār bez tā.

Pilna profila pilngumijas riepas: izmanto vietās, kurās seguma dēļ iekrāvējam ir risks pārdurt riepas.

Daļēji elastīgas pilngumijas riepas (bandāža): uzstāda nelieliem iekrāvējiem, kurus izmanto noliktavās.

Nesmērējošās riepas: izgatavotas tā, lai neatstātu uz grīdas melnus nospiedumus.

 

Iekrāvēja riepu lietošanas ilgumu var ietekmēt gan dažādi ārējās vides apstākļi, gan iekšēji faktori, kas atkarīgi no paša iekrāvēja īpašībām. Savlaicīgi neveicot riepu apkopi, var tikt bojāts iekrāvējs un krava vai pat ciest darbinieki. Jaunas riepas pasūtīšana un nomaiņa var aizņemt ilgāku laiku, nekā plānots, un iekrāvējs tikmēr nevar darboties, iekavējot paredzētos darbus un palielinot uzņēmuma izdevumus. Zemāk minēti galvenie faktori, kurus būtu jāņem vērā, iegādājoties riepas, veicot to apkopi un līdz ar to arī nodrošinot iespējami ilgāku ekspluatācijas laiku.

Ārējie faktori Iekšējie faktori
Iekrāvēja veids Riepu konstrukcija
Kravas parametri Virsējās kārtas biezums
Lietošana – veicamais uzdevums Riepas profils
Grīdas/ceļa seguma stāvoklis Siltuma uzkrāšanās
Iekrāvēja vadītājs Gumijas sastāvs
Ārēju bojājumu risks Nesmērējošās riepas ir mīkstākas un ātrāk nolietojas

 

Ar šo arī noslēdzas četru rakstu sērija par pretsvara iekrāvēju terminoloģiju. Ceram, ka katrs, kas tos izlasīja, uzzināja kaut ko jaunu neatkarīgi no tā, vai iepriekš ir bijusi saskare ar iekrāvējiem vai nē. Rakstos iekļautā informācija noteikti ir arī novedusi pie atziņām, kas ļaus uzdot nepieciešamos jautājumus un pieņemt daudz izsvērtāku lēmumu, iegādājoties vai izīrējot iekrāvēju kaut kad nākotnē. Neskaidrību gadījumā aicinām sazināties ar mūsu speciālistiem. Paldies par uzmanību un veiksmi it visā, kas saistīts ar iekrāvēju iegādi un lietošanu.

SĒRIJAS SATURS

Pretsvara iekrāvēju terminoloģija, 1. daļa. Ievads.
Pretsvara iekrāvēju terminoloģija, 2. daļa. Mastu veidi un iekrāvēja izmēri.
Pretsvara iekrāvēju terminoloģija, 3. daļa. Stabilitāte un manevrētspēja.
Pretsvara iekrāvēju terminoloģija, 4. daļa. Iekrāvēju tipi & riepas.

 

Atpakaļ pie saraksta