Sulge otsing

Meklēšana

Kā izvēlēties piemērotu plauktu sistēmu?

Kā izvēlēties piemērotu plauktu sistēmu?

07. maijs 2021

Noliktavu plaukti Laadur BalticIzmantojot atbilstošus noliktavu plauktus, iespējams uzlabot daudzus noliktavas darbības parametrus, kā kravas plūsmu, palielināt noliktavas ietilpību, samazināt preču bojājumus un palielināt ražīgumu. Sākot projektēt jaunu noliktavu svarīgi zinat noliktavas mērķi. Piemēram, izejmateriālu uzglabāšana ražošanai vai uzkrāšanai turpmākai distribūcijai. No tā būs lielā mērā atkarība plauktu konstrukcijas un iekraušanas tehnikas izvēle.

Noliktavu plauktu konstrukcijas izvēle ir atkarīga no vairākiem faktoriem, tostarp:

  • Pieejamās telpas parametriem;
  • Kravas parametriem;
  • Uzglabājamo vienību dažādība un skaits;
  • Kravas ienākošā un izejošā plūsmas;
  • Prasības apkārtējai videi;
  • Kravas uzglabāšānas laika ierobežojumi;
  • Kravas uzskaites veida;
  • Kā arī no citiem ierobežojumiem vai prasībām.

Visi parametri ir savstarpēji saistīti. Mainot vienu var mainīties citi. Piemēram, no iekrāvēju veida atkarīgi darba koridoru platums. Kas, savukārt, maina lietderīgo noliktavas platību. 

Ja Jūs uzglabājat liela izmēra preces, palešu plauktu sistēma var būt visatbilstošākais risinājums, bet ja Jūsu personāls strādā ar precēm, kas tiek pārvietotas manuāli, vispiemērotākie var būt mazāki vai pat mobilie plaukti.

1. Palešu plaukti

palešu plaukti Laadur Baltic

Palešu plauktu sistēmas ir viens no visizplatītākajiem noliktavu plauktu veidiem. Pārsvarā paredzēti palešu uzglabāšanai, bet izmantojot papildus aprīkojumu un atbalstus, var izvietot arī pakas un nestandarta izmēra kravas. Piemēroti apkalpošanai gan ar iekrāvējiem, šauro eju pacēlājiem, kā arī preču komplektēšanai.

2. Plaukti ar brīvo piekļūšanu

Šie plaukti ir viegli uzstādāmi, vienkārši izmantojami un modulāri, lai tiem varētu pievienot vai no tiem noņemt sekcijas atkarībā no attiecīgajām noliktavas vajadzībām. Šis ir ideāls plauktu risinājums, ja Jūs uzglabājat sezonālas preces, jo tādējādi iespējams atbrīvot grīdas platību laikā, kad saimnieciskā darbība nav tik intensīva, un pēc tam intensīvās sezonas laikā atkal uzstādīt plauktus.

Plaukti ar brīvo piekļūšanu ir ieguvuši savu nosaukumu, pateicoties tam, ka tie nodrošina nevainojamu piekļuvi pacēlāja operatoram, kurš var izvēlēties jebkuru paleti no rāmjiem bez nepieciešamības pārvietot pārējos. Ierobežotas platības gadījumā šos plauktus iespējams uzstādīt vertikāli, tādējādi ievērojami palielinot noliktavas ietilpību.

plaukti ar brīvo piekļūšanu

3. Palešu iestumšanas plaukti

Palešu iestumšanas plauktos, kas ir augsta blīvuma plauktu sistēma, lielu inventāru iespējams uzglabāt šaurā vietā. Platformas ar riteņiem ir novietotas uz ieslīpām vadotnēm, un iekraušanas laikā pacēlāja vadītājs novieto paleti uz platformas, pēc tam to iestumjot ar nākamās paletes palīdzību. Šajos plauktos parasti iespējams novietot sešas paletes, tādēļ tie ir īpaši lietderīgi, kad platībai ir izšķirošā nozīme.

Plaukti darbojas atbilstoši viena kanāla dizainam, paletēm tiekot izkrautām pēc principa “pirmais iekšā, pēdējais ārā” (FILO). Pārvietojot paleti, nākamā palete gravitācijas rezultātā virzās pa noliektajām vadotnēm uz priekšu.

Šī metode ir optimāla mazumtirdzniecības vai vispārējā noliktavā, tomēr viens no ierobežojumiem ir tāds, ka noliktavas pārzinim ir jābūt atbilstoši organizētam, lai pārliecinātos, ka paletes ir pieejamas pēc iespējas efektīvākā kārtībā.

4. Palešu plūsmas plaukti

Šī veida plaukti līdzinās palešu iestumšanas plauktiem, jo tiek izmantotas noliektas vadotnes, taču šie plaukti darbojas pēc principa “pirmais iekšā, pirmais ārā” (FIFO). Novietojot paleti plaukta aizmugurē, tā pārvietojas virzienā uz priekšu un uz leju, tādējādi ļaujot personālam izkraut preces. Lai arī tā joprojām ir augsta blīvuma plauktu sistēma, tā ir īpaši izdevīga tiem, kuri strādā ar ātrbojīgiem produktiem, piemēram, pārtikas nozarē.

Atkarībā no uzglabājamo palešu skaita iespējams pievienot moduļus, lai uzglabātu līdz pat 20 paletēm. Šī plauktu sistēma salīdzinājumā ar citiem plauktiem ir daudz vienkāršāka, jo darbinieki precīzi zina, kura palete seko kā nākamā.

Neskatoties uz to, noliktavas pārzinim ir jāpārliecinās, ka paletes ir novietotas atbilstošajā secībā, lai izvairītos no lieka darba.

5. Iebraukšanas/caurbraukšanas plaukti

Iebraukšanas caurbraukšanas plaukti

Iebraukšanas plauktu sistēmu vienā pusē parasti ir siena, savukārt caurbraukšanas plauktu sistēmas atrodas vaļējās telpās, ļaujot pacēlāja vadītājam iebraukt vienā pusē un izbraukt laukā otrā pusē. Uzglabājot preces, darbinieks novieto paletes uz plaukta sijām, izbraucot cauri starp rāmjiem. Tādējādi iespējams ietaupīt laiku, taču tas arī nozīmē to, ka plaukti nejauši var tikt bojāti, pacēlājiem ar tiem saskaroties. Lai izvairītos no šāda veida sadursmēm, ir vērts ieguldīt kolonnu aizsargos.

6. Plaukti nelielām kravām

Šī plauktu sistēma ir līdzīga palešu plauktiem, tikai ar mazākiem izmēriem un uz līmeņiem ir līmeņu pārsegi no metāla, koka vai skaidu plāksnes. Šajos plauktos iespējams uzglabāt dažādas formas un izmēra preces, kuras tiek paceltas ar rokām. Sekcijas solis ir no 900 līdz 2500 mm. Dziļums no 500 līdz 900 mm

7. Plaukti sīkpakām

Plaukti sīkpakām

Sīkpaku plaukti paredzēti vieglām līdz vidēji smagām precēm, kastēm un pakām, kuras tiek pāceltas ar rokām. Tie sastāv no vertikāliem statņiem pie kuriem piestiprinās metāla plaukti. Parasti no 900 līdz 1300 mm garumā un no 400 līz 600 dziļumā. Tos iespējams uzstādīt, izjaukt un pārvietot atkarībā no mainīgajām preču uzglabāšanas prasībām. Viena plaukta kravnesība parasti ir sākot ar 50 kg un līdz pat 200 kg. Plauktu sistēmu iespējams būvēt vairākos stāvos, līdz pat 8-10 m augstumam.

8. Konsoļu plaukti

Konsoļu plaukti

Konsoļu plauktu sistēma ir ideāls risinājums gadījumos, kad nepieciešams uzglabāt ļoti liela izmēra vai neregulāras formas materiālus, ko nav iespējams novietot uz paletēm un kas ir pārāk smagi, lai tos novietotu citās plauktu sistēmās. Šie plaukti bieži vien tiek izmantoti kokapstrādē, metālapstrādē un būvmateriālu nozarē, lai uzglabātu kokmateriālus, tērauda stieņus, caurules, profilus, metāla loksnes un citus liela garuma materiālus.

Plaukti ir izgatavoti no izturīgiem vertikāliem tērauda elementiem, un pie katras kolonnas ir piestiprinātas horizontālas konsoles (rokas) kravas novietošanai. Konsoles var būt izvietotas zem leņķa, lai novērstu materiālu nokrišanu. Turklāt iespējams izvēlēties starp plauktiem ar konsolēm vienā pusē (vienpusējie konsoļu plaukti) vai abās pusēs (divpusējie konsoļu plaukti).

Mobilie plaukti

Visas no augstāk minētajām plauktu sistēmām ir iespējams izvietot uz mobīlām pamatnēm lai tos varētu sabīdīt pēc iespējas blīvāk, pēc iespējas vairāk palielinot noliktavas ietilpību. Pamatnes ir  uz riteņiem kas pārvietojās pa vadotnēm, jeb sliedēm. 

Ieguvumi:

  • Ievērojami palielinās noliktavas ietilpība. Atsevišķos gadījumos līdz pat x2 reizēm.
  • Labi piemērots ilgstošas izglabāšanas kravām, kā arī salīdzinoši nelielam kravu sortimentam

Trūkumi:

  • Rindu pārvietošana aizņem laiku. Neder lielai preču apritei
  • Sarežģīta montāža
  • Tā kā ir kustīgās daļas, nepieciešama periodiska apskate un tehniskā apkalpošana

Materiāli un piederumi

Materiālu un piederumu noliktavu plaukti

Plauktu dizainam un veidam ir ļoti liela nozīme, taču ir jāņem vērā arī būvmateriāli un piederumi, kas nepieciešami, lai uzlabotu preču uzglabāšanu un nodrošinātu turpmākas iespējas un atbalstu.

Lai arī vairums plauktu ir izgatavoti no tērauda, ir pieejams dažāda veida tērauds. Noteiktas plauktu sistēmas, piemēram, iebraukšanas plaukti, ir izgatavoti no izturīga tērauda, kas ir izturīgs pret bojājumiem, pacēlājam saskaroties ar plauktu, taču mazākiem plauktiem ir nepieciešams daudz vieglāks tērauds.

Plānojot budžetu, iespējams apsvērt cilindrveida tērauda izmantošanu, lai ietaupītu naudu. Ražotāji izmanto tērauda velmēšanas iekārtas, lai masveidā izgatavotu šo versiju, kas ir lētāka par pasūtīto dizainu. Lai arī šāds risinājums ir lētāks, joprojām tiek nodrošināta izturība un atbilstība visām veselības aizsardzības un drošības prasībām.

Noliktavu plauktu papildinājumi var būt lielisks veids, kā stiprināt plauktus un aizsargāt savu ieguldījumu. Jūsu darbinieku drošībai ir izšķirošā nozīme, savukārt drošības uzraksti un spilgti marķējumi un brīdinājumi var nodrošināt darbinieku atrašanos drošā attālumā brīžos, kad tiek pārvadāti smagi materiāli.

Pārklājot plauktus ar režģi vai tērauda pārsegu, iespējams sniegt papildu atbalstu un novērst materiālu nokrišanu, kā rezultātā iespējams izvairīties no nelaimes gadījumiem darba vietā un vērtīgu preču bojājumiem. Izmantojot kolonnu aizsargus, iespējams samazināt vertikālo elementu bojājumus, turklāt tie ļaus kolonnām izskatīties neskartām, un tiek samazināta iespējamība, ka kolonnas salūzt nejaušu sadursmju rezultātā.

Iekaramie plauktu sadalītāji un ar krāsām marķētas platformas ir lielisks risinājums gadījumos, kad tiek pārvietotas preces ar dažādiem SKU kodiem, tādējādi uzlabojot darba efektivitāti un novēršot situāciju, kad darbinieki pasūtījumu izpildes brīdī izvēlas nepareizo produktu.

Laadur noliktavu aprīkojums

Kopsavilkums

Prasības kravu uzglabāšanai nereti ir diezgan sarežģītas. Projektējot noliktavu jāņem vērā kravas izmēri un svars, uzglabāšanas laiks, pieņemšanas un izsniegšanas grafiki, telpas konfigurācija, prasības preču kontrolei, uzskaites metodes, kā arī plauktiem ir jābūt salāgotiem ar iekraušanas tehnikas parametriem, un otrādi. Plānojot noliktavu var būt nepieciešami vairāki atšķirīgi varianti, lai pārliecinātos, ka kravu uzglabāšanas metode ir optimāla.

Vēlos saņemt piedāvājumu par atbilstošiem noliktavu plauktiem

Vēlos konsultāciju par komplektāciju/iespējāmVēlos saņemt piedāvājumu par minēto iekārtu

Atpakaļ pie saraksta