Kam pievērst uzmanību, iegādājoties rokas palešu ratiņus?
12. augusts 2022
Palešu ratiņi, iespējams, ir pirmais un arī visvienkāršākais darbarīks noliktavā, taču no tiem bieži ir atkarīga normāla noliktavas darbība. Palešu ratiņi cits no cita atšķiras ne tikai pēc cenas, bet arī pēc funkcijām un kvalitātes, kas nosaka noliktavas darbinieku efektivitāti un, attiecīgi, uzņēmuma peļņu vai zaudējumus.
Tādēļ, pirms izvēlēties palešu ratiņus savam uzņēmumam, ir vērts saprast un definēt, kāda būs ratiņu darba vide un veicamie uzdevumi.
1. Pārvietojamās kravas svars
Mūsdienās sastopamo rokas palešu ratiņu celtspēja parasti ir līdz 2500 kg. Ir sastopami arī diezgan eksotiski ratiņi ar celtspēju 3000 kg un pat vairāk, bet tie nebūs īpaši noderīgi ikdienā, un ierobežojums būs nevis ratiņu izturība vai celtspēja, bet cilvēka iespējas produktīvi pārvietot tik lielu svaru. Pēc pieredzes zināms, ka rokas palešu ratiņus ir efektīvi izmantot kravām līdz 1000 kg un lielāku svaru ilgstoši pārvietot būs grūti, jo operatoru nogurums liks sevi manīt, tādēļ pie lielākiem svariem ieteicams izvelēties ratiņus ar elektrisko piedziņu.
Secinājums: pat ja ratiņi ir marķēti ar lielu celtspēju, tas nenozīmē, ka tie ir paredzēti pārvietot maksimālo svaru ilgstoši.
2. Paletes vai neregulāras formas kravas
Nomēriet palešu izmēru. Visizplatītākās Eiropā ir EUR tipa paletes ar izmēriem 1200 x 800 mm, bet mēdz būt arī FIN paletes 1200 x 1000 mm, un var gadīties arī citi nestandarta izmēri. Svarīgi pārliecināties, ka ratiņi ir piemēroti jūsu kravu paletēm.
Ja pārvietotas tiks neregulāras formas pakas, paziņojiet par to pārdevējam, lai varētu atrast noderīgāko variantu jūsu kravu gabarītiem un formai. Tāpat pievērsiet uzmanību arī paletes augstumam. Standarta atveres augstums zem paletes ir līdz 85 mm, bet sastopamas zemākas paletes, zem kurām ar parastajiem ratiņiem iebraukt nevarēs.
3. Cik aktīva ir darbība?
Jo aktīvāka paredzēta darbība un agresīvāki darba apstākļi, jo lielākas izturības konstrukcijai ir jābūt. Neprofesionālim to ir grūti novērtēt, bet ir dažas pazīmes, pēc kurām var noteikt palešu ratiņu kvalitāti un piemērotību vai nepiemērotību smagiem darba apstākļiem.
Ja ratiņi braucot grab, tas norāda uz konstrukcijas neprecizitātēm un lētākiem risinājumiem to ražošanā. Arī ritošās daļas var tikt būvētas dažādos veidos, un bieži tiek izmantoti riteņi ar daudzslāņu konstrukciju.
Svarīga īpašība ir pacelšanas un nolaišanas ātrums. Palešu ratiņiem, kuri paredzēti aktīvai lietošanai, tiek izmantoti precīzāki un ātrāki hidrauliskie sūkņi, un tas būtiski ietekmē ratiņu cenu. Ātrumu ieteicams notestēt vismaz ar 50% svaru no nominālā.
Jāņem vērā, ka gadījumā, ja ratiņu specifikācijā ir ātrā pacelšanas funkcija (angl. “quick lift”), tad tā ir paredzēta vieglu kravu (parasti 300-500 kg) pacelšanai, un ratiņi var salūzt, ja ar to bieži ceļ smagākas kravas. Augstas kvalitātes ratiņos to neizmanto, vai arī tad cena būs ievērojami lielāka, jo konstrukcija prasīs dārgākas tehnoloģijas un materiālus.
Ja lietošana paredzēta ļoti intensīva, vēlams apsvērt iespēju iegadāties elektriskos palešu ratiņus.
4. Cik tīra ir darba vide?
Bieži noliktavās nav tik tīrs kā izskatās. Savukārt, putekļi un netīrumi veicina riteņu un gultņu nodilumu. Tādēļ jāpievērš uzmanība gultņu blīvējumam un tam, kā ir izveidoti kustīgie savienojumi. Vēlams, lai tie būtu apkopjami un smērējami/eļļojami.
Ja apkārtējā vidē ir daudz mitruma, un darbs notiek āra apstākļos, ir vērts padomāt par papildus aizsardzību.
Īpaši gadījumi ir darbs ar svaigām zivīm, kur noliktavās un ražotnēs ir ievērojams mitrums ar pietiekami lielu sāls piedevu. Šādā agresīvā vidē parastie ratiņi ātri kļūst nelietojami, tādēļ ieteicams izvēlēties ratiņus no nerūsējošā tērauda, īpaši pievēršot uzmanību tam, no kā izveidotas skrūves un savienojumi. Ir ratiņu versijas, kurām visas detaļas ir izveidotas no nerūsējoša tērauda vai citiem nerūsējošiem sakausējumiem.
Pārtikas ražošanā nerūsējošais tērauds bieži ir obligāta prasība sanitāro apsvērumu dēļ arī tādēļ, ka nerūsējošās virsmas ir viegli un drīkst mazgāt.
5. Cik liela vieta ir atvēlēta darbībai ar palešu ratiņiem?
Noliktavu ar lieliem plašumiem šis jautājums daudz neskar. Bet jo šaurāka un sarežģītāka ir darbības vide, jo lielākais manevrētspējai ir jābūt. Cilvēki kļūdaini uzskata, ka visi ratiņi ir vienādi, taču tas tā nav. Dažiem ratiņiem ir lētāk uzbūvēts mehānisms pagriešanai, jo tie ir vairāk paredzēti lielākiem plašumiem. Citi ir īpaši uzbūvēti, lai stūre pagrieztos vairāk par 90 grādiem un ar tiem būtu iespējams apgriezties uz vietas. Liela nozīme šajā gadījumā ir roktura garumam. Kompaktāks rokturis ļaus manevrēt vieglāk.
6. Kāda ir grīda?
Uz gludas grīdas labāk ripos cietāki riteņi, piemēram, no neilona, taču, ja grīda nav ideāla, labāk būs izmantot poliuretāna riteņus, jo tie ir nedaudz mīkstāki. Ražošanas vidē, kur uz grīdas ir metāla skaidas vai citi agresīvi netīrumi, plastmasas riteņi nodilst un sabojājas ļoti ātri, tādēļ te labāk izmantot metāla riteņus.
Jo mīkstāki ir riteņi, jo grūtāk ratiņus stumt, un, jo īpaši, velosipēdisti sapratīs sakarību starp labi un slikti piepumpētām riepām. Mīksts materiāls deformējas un ir lielāka ripošanas pretestība. Dažiem ratiņiem var būt gumijas riteņi, bet pārvietot ar tiem kaut ko smagu būs daudz grūtāk nekā ar neilona riteņiem.
Ja virsma ir ļoti nelīdzena (bruģis, grants) nepieciešami tā saucamie apvidus palešu ratiņi. Pateicoties lielam riteņu diametram, tie var pārvarēt lielākus nelīdzenumus. Tomēr nevajadzētu lolot ilūzijas, ka šādi ratiņi var pārvietoties visur, un, lai pārvarētu grambas, operatoram ir jābūt pietiekoši trenētam. Vai arī izmantot apvidus ratiņus ar elektrisko piedziņu.
7. Pieļaujamais trokšņu līmenis
Ja svarīga prasība ir klusa darbība, piemēram, veikalā, tad liela nozīme ir ratiņu konstrukcijai kopumā: cik precīzi ir izgatavotas kustīgās detaļas, cik lielas ir pielaides un brīvkustība. Tas ievērojami samazina ratiņu “grabēšanu” braucot. Ja, piemēram, veikalā ir flīžu grīda, tad ieteicams lietot poliuretāna riteņus, kas ir mīkstāki un klusāki.
Mēdz būs modeļi ar speciālu riteņu moduli, kas padara ripošanu vēl klusāku.
8. Cik labi ir pieejamas rezerves daļas?
Palešu ratiņu konstrukcija ir salīdzinoši vienkārša, bet arī tajos ir komponentes, kuras var nodilt vai gūt bojājumus, piemēram, sadursmes dēļ.
Ja nodils riteņi, jūs taču gribēsiet tos nomainīt, nevis pirkt jaunus ratiņus? Ja tā, tad der pārliecināties, vai ir pieejamas biežāk izmantojamās detaļas – riteņi, bukses, blīvējumi, sūkņa remontkomplekti, pirksti, riteņu moduļi.
Ja nevēlaties ar servisa apkalpošanu nodarboties saviem spēkiem, pārbaudiet vai pārdevējs nodrošina servisa apkalpošanu, un kādi ir nosacījumi. Viens no pozitīviem servisa darbības modeļiem ir aprakstīts sadaļā TEHNISKĀ APKALPOŠANA UN REMONTS.
Kopsavilkums
Visi apskatītie aspekti, parāda, ka rokas palešu ratiņu izvēle nav tik vienkārša, ka varētu likties. Neprofesionāļa acīs visi palešu ratiņi vairāk vai mazāk izskatās līdzīgi, taču tas ir mānīgi. Liela nozīme ir tam, kā ratiņi ir uzbūvēti, un kā šī konstrukcija atbilst uzņēmuma darbības videi un izmantošanas scenārijam.
Sazinieties ar mūsu speciālistiem lai noskaidrotu kāds palešu ratiņu modelis vislabāk atbilstu jūsu darbības apstākļiem: T.: +371 67609662, E-pasts: tirdznieciba@laadur.lv.